<< Poprzednie 1 2 321 22 23 Następne >>

Wiadomości:Europejski Dzień Języków Obcych

autor: Biblioteka, dnia: 27.09.2024

Europejski Dzień Języków (ang.European Day of Languages) to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września.

Głównym celem święta jest zachęcenie do nauki języków obcych, zarówno w środowisku szkolnym, jak i poza nim w ramach koncepcji uczenia się przez całe życie (lifelong learning). Ponadto dzień ten promuje porozumienie międzykulturowe, zwracając naszą uwagę na bogactwo lingwistyczne i kulturowe Europy.

I choć w kontekście rozwijającej się sztucznej inteligencji może wydawać się, że nauka języków traci na znaczeniu, nic bardziej mylnego. Uczenie się języka niesie za sobą wiele korzyści, które wpływają na różne aspekty życia.

 

Poniżej znajdziesz listę pięciu najważniejszych zalet:

 

1. **Lepsze perspektywy zawodowe** 

   Znajomość języków obcych otwiera drzwi do nowych możliwości zawodowych. Globalizacja sprawia, że firmy coraz częściej szukają pracowników, którzy potrafią komunikować się z klientami lub partnerami biznesowymi z różnych krajów. Dzięki temu masz większe szanse na awans lub znalezienie pracy za granicą. Przysłowiowy tłumacz Google na razie nadal nie zastąpi człowieka w kontaktach międzyludzkich (wszak biznes – to relacje). Poza tym korzystanie z aplikacji do tłumaczeń wymaga znajomości języka docelowego, aby wyeliminować błędy w tłumaczeniu, które mogą ciebie lub firmę drogo kosztować

2. **Rozwój umiejętności poznawczych** 

   Uczenie się języków stymuluje mózg i poprawia zdolności poznawcze. Dzieje się tak ponieważ proces ten wymaga intensywnego zaangażowania różnych obszarów odpowiedzialnych za analizę, szybkie przetwarzanie, zapamiętywanie, a także logiczne myślenie. Gdy uczymy się nowego języka, mózg musi tworzyć nowe połączenia neuronowe, aby zrozumieć i przetwarzać zasady gramatyczne, słownictwo oraz wymowę. Ta ciągła aktywność wzmacnia istniejące sieci neuronowe i tworzy nowe, co poprawia ogólną plastyczność mózgu. Dlatego osoby mówiące w więcej niż jednym języku często wykazują lepszą koncentrację, pamięć i umiejętności rozwiązywania problemów. Dodatkowo, nauka języka może opóźniać procesy starzenia się mózgu, redukując ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Może powiedzieć, że regularne ćwiczenie poprzez naukę pełni rolę neurofitnessu dla naszego mózgu 😊

3. **Poszerzanie horyzontów kulturowych** 

   Znajomość obcego języka pozwala głębiej zrozumieć inną kulturę. Dzięki temu możemy lepiej poznawać zwyczaje, tradycje i historię różnych narodów. Uczy nas to otwartości i empatii wobec innych ludzi oraz ich odmiennych perspektyw, a także wzbogaca nas samych.

4. **Łatwiejsze podróżowanie** 

   Podróżowanie staje się znacznie przyjemniejsze, gdy potrafimy porozumieć się w lokalnym języku. Ułatwia to nie tylko codzienne funkcjonowanie, jak zamawianie posiłków czy pytanie o drogę. Również nawiązywanie nowych znajomości z miejscowymi wzbogaca nasze doświadczenia z podróży. Oczywiście, możesz skorzystać z translatora, ale nie zastąpi on bezpośredniej komunikacji. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie Internet ma dobry zasięg; weź to pod uwagę szczególnie planując swoje wojaże. Pamiętaj też, że dzięki niezdarnemu wydukaniu kilku słów w danym języku możesz zrobić niezły deal, albo złapać niezwykłą okazję (np. dotrzeć do miejsc poza utartym turystycznym szlakiem)😊.

5. **Rozwój pewności siebie** 

   Nauka języka to także praca nad własnym rozwojem osobistym. Każdy kolejny opanowany poziom języka zwiększa poczucie kompetencji i pewności siebie. Komunikowanie się w obcym języku w codziennych sytuacjach, jak rozmowa w sklepie czy w pracy, to sukcesy, które budują nasze poczucie sprawczości, a to przenosi się na inne sfery naszego życia.

Podsumowując: uczenie się nowego języka to inwestycja w siebie, która przynosi zarówno intelektualne, jak i praktyczne korzyści na wielu płaszczyznach życia.

A jeśli poszukujesz jakichś nowych narzędzi do nauki języka – może zainteresuje cię ta bezpłatna oferta😊

 


Wiadomości:Nowy rok szkolny

autor: Biblioteka, dnia: 09.09.2024

Tydzień temu rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.mail

Jak zawsze serdecznie zapraszamy Was do biblioteki szkolnej już od pierwszych dni.

 

Czekają tutaj na Was nie tylko lektury i inne pozycje książkowe. W czytelni możecie pograć w szachy lub poczytać czasopisma. A w czasie gwarnych przerw w w ciszy i skupieniu oddać się nauce.

Pamiętajcie, że biblioteka to miejsce pełne inspiracji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Życzymy Wam zaczytanego roku.

Do zobaczenia!


 


Wiadomości:letnie czytanie

autor: Biblioteka, dnia: 19.06.2024

W tym roku pierwszy dzień lata, 21 czerwca, zbiega się z zakończeniem roku szkolnego.

Zaraz rozpoczną się wyczekiwane przez wielu?  wszystkich?  wakacje. smiley

Życzymy Wam, byście spędzili ten czas tak jak chcecie i tak jak tego potrzebujecie. Wspaniałych wojaży, nielimitowanego odpoczynku i, oczywiście, inspirujących lektur.

Do zobaczenia we wrześniu!broken heart

 


Wiadomości:Wiosennego za-czytania!

autor: Biblioteka, dnia: 27.03.2024

 

 

 

Wiosna, nie tylko ta kalendarzowa, zawitała już na dobre mail

 

 

 

 

W tej zdecydowanie wiosennej aurze, z okazji zbliżającyh się Świąt, życzymy Wam wielu radosnych chwil oraz relaksu. A jak relaks, to wiadomo - najlepiej przy dobrej lekturze

smiley

 

 

 

 

 


Wiadomości:Dzień Pisma Ręcznego w naszej szkole

autor: Biblioteka, dnia: 26.01.2024

 

25 stycznia w czytelni odbyła się zabawa kaligraficzna, związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Pisma Ręcznego (23.01). Zadanie polegało na przepisaniu tekstu Desideraty, z wykorzystaniem dowolnych przyborów piśmienniczych.


 

 

36 osób z dużym zaangażowaniem podjęło się wyzwania. 

Najliczniej reprezentowane były klasa 1H i 2G mail

 

            

Rezultaty ich działań można będzie zobaczyć na wystawie w holu szkoły (po studniówcesmiley).

 

 


Wiadomości:Dzień Pisma Ręcznego

autor: Biblioteka, dnia: 26.01.2024


Wiadomości:Podsumowanie półrocza

autor: Biblioteka, dnia: 05.01.2024

Pierwsze półrocze dobiegło końca. Za nami też przerwa świąteczna. Zimowa aura zdecydowanie sprzyja zaszywaniu się w domu, może właśnie z książką w fotelu? A może niektórzy z Was z pełnią energią zaangażowali się już w realizację postanowień noworocznych? broken heart

 

Tymczasem w bibliotece, podsumowując miniony rok i rozpoczynając nowy, przedstawiamy wyniki czytelnictwa w pierwszym półroczu.

Wypożyczyliście łącznie 1142 pozycje, większość z nich to, oczywiście, lektury. Najwięcej książek wypożyczyły klasy IV. Indywidualnie najbardziej zaczytane osoby to:

              Marta Kolasińska z klasy 1C (24 książki),

              Kalina Krzewińska z klasy 4G (16 książek),

              Paulina Skręta z klasy 4G (16 książek),

              Klaudia Małek z klasy 3A (15 książek),

              Mikołaj Manek z klasy 3G (13 książek),

              Olaf Ruta z klasy 4G (13 książek).

Niezmiennie zapraszamy do korzystania z zasobów biblioteki i zasiadania w zaciszu czytelni angry

 


Wiadomości:Catherinettes!

autor: Biblioteka, dnia: 28.11.2023

W Polsce Katarzynki były odpowiednikiem Andrzejek, świętem związanym z wróżbami matrymonialnymi kawalerów. Obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, największą popularnością cieszyły się w XVIII i XIX wieku.

 

Natomiast we Francji 25 listopada jest celebrowany jako Catherinettes. Mianem tym określano pannę, która skończyła 25 lat i była nadal niezamężna.

 

 

W dniu Świętej Katarzyny owe niezamężne panny zakładały zielono-żółte fantazyjne kapelusze. Na początku XX wieku zwyczaj stał się  popularny wśród paryskich (stolica mody!) modystek i szwaczek. Przejęły one na własny użytek kościelną tradycję dekorowania głowy posągu Świętej Katarzyny, patronki czystych, niewinnych  panienek. Wybór kolorów podyktowany był tym, że jako wyraziste i kontrastujące rzucały się w oczy, zwracając uwagę potencjalnych narzeczonych.

 

   

Z upływem lat, wraz ze zmianą obyczajów i usamodzielnianiem się kobiet, bycie Catherinette jest już raczej standardem, niż ewenementem. Dlatego święto przestało być „polowaniem na męża”, a pozostało pretekstem do dobrej zabawy.

Zgodnie z tą tradycją w naszej szkole odbył się konkurs na najbardziej kreatywne nakrycie głowy, utrzymane w kolorystyce święta. W konkursowe szranki stanęło 6 dziewczęcych duetów.

    

Niczym paryskie modystki z początku ubiegłego wieku tworzyły one pomysłowe kapelusze, które można podziwiać w holu szkoły.

      

 

Wszystkie zrealizowane projekty niewątpliwie zasłużyły na wyróżnienie, zaś I miejsce, za szczególną kreatywność, zajęły Amanda Wrzeszcz i Zofia Owoc z klasy 1H.

Gratulujemy!

              

 

Dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia w kolejnym roku!


 

 


Wiadomości:Wieczór poezji

autor: Biblioteka, dnia: 27.11.2023

Tradycyjnie w listopadzie, tym razem 22.11, odbył się Wieczór poezji śpiewanej… i nie tylko.

 

W auli szkoły spotkaliśmy się w licznym gronie, by posłuchać wierszy i wspólnie zaśpiewać piosenki. Jak zawsze niezwykła atmosfera wieczoru rozgrzała publiczność i ośmieliła do spontanicznych wystąpień, dzielenia się twórczością własną oraz ulubionych autorów i autorek.

Nie zabrakło też gry na instrumentach (była perkusja!), a także improwizacji w spontanicznie tworzonych duetach, tercetach i zespołach (kto był – poznał Łyse Szczurysmiley).

  

Miło było nam gościć młodzież z innych szkół, która swoimi talentami ubogaciła naszą imprezę. O klimatyczną oprawę i kawiarenkę ze słodkościami zadbała klasa 1H, pod opieką Profesor Renaty Lasko-Janas.

Wszystkim osobom uczestniczącym dziękujemy za obecność. Do zobaczenia za rok!

 


Wiadomości:Dzień Tolerancji

autor: Biblioteka, dnia: 16.11.2023

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto zostało ustanowione w 1995 roku z inicjatywy ONZ jako święto szacunku, akceptaji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Pojawiło się w odpowiedzi na pogłębiające się w globalnej skali zjawiska nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i anytsemityzmu. 

Aby zrozumieć źródła braku tolerancji we współczesnym świecie i skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku, warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami z nim związanymi.

Równouprawnienie
To wywodzący się z epoki Oświecenia nieodłączny element praw człowieka, oznaczający równość różnych podmiotów prawnych w ramach określonego systemu. Jako termin prawny odnosi się do stanu formalnego, ale nie mówi nic o praktyce społecznej.

Równość
Termin szerszy niż równouprawnienie. Oznacza realną sytuację, w której możemy faktycznie korzystać z formalnie przysługujących nam równych praw. Jednak równość nie pojawia się automatycznie wraz z wprowadzeniem równouprawnienia w przepisach prawnych. Droga do prawdziwej równości wiąże się z przeciwdziałaniem stereotypom, które prowadzą do uprzedzeń i dyskryminacji określonych grup społecznych.

Stereotyp
Obraz danej grupy społecznej, często skrajnie przejaskrawiony, traktujący wszystkich jej członków jednakowo, niezależnie od ich cech indywidualnych. Stereotypy są oparte na niepełnej lub fałszywej wiedzy o świecie, utrwalonej przez tradycję i trudno podlegają zmianom. Ich cechami charakterystycznymi są: jednostronność, sztywność, żywotność, odporność na argumenty i fakty.

Uprzedzenie
Negatywne opinie lub uczucia wobec osób należących do dyskryminowanej grupy, a żywione z powodu samej przynależności do danej grupy. To także nieprzychylna ocena, osąd dokonany na podstawie stereotypowych przekonań.

Dyskryminacja
Traktowanie kogoś gorzej niż innych w tej samej sytuacji. Dyskryminuje się ludzi z różnych powodów, na przykład ze względu na płeć, rasę, wiek, status materialny, wyznanie czy orientację seksualną. Dyskryminacja może przejawiać się w sposób jawny (bezpośredni) lub niejawny (pośredni).  

Wśród rodzajów dyskryminacji można wyróżnić ageizm (ze względu na wiek), ableizm (ze względu na niepełnosprawność), antysemityzm (w stosunku do Żydów i osób pochodzenia żydowskiego), homofobię (ze względu na orientację nieheteronormatywną), ksenofobię (strach przed cudzoziemcami lub obcymi krajami), rasizm (ideologię wyższości jednych ras nad innym), seksizm (ze względu na płeć).

Jednym z działań na rzecz przełamywania stereotypów i niwelowania uprzedzeń jest „Żywa Biblioteka”. To akcja, w czasie której udostępnia się lokalnej społeczności „żywy księgozbiór”, czyli osoby ze środowisk i grup obarczanych stereotypami, które na co dzień mogą się spotykać z dyskryminacją. Idea narodziła się w Danii w 2000 roku, kiedy grupa młodych ludzi, związanych z inicjatywą Stop Przemocy, postanowiła zająć się tematem respektowania praw człowieka. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem i zdobył popularność na całym świecie. Obecnie w spotkaniach „Żywej Biblioteki” można wziąć udział na całym świcie, również w Polsce i w Poznaniu.

Poniżej znajdziecie link do krótkiego filmiku, przybliżającego ideę Żywych Bibliotek

https://youtu.be/x5pWKw2g6_o?feature=shared


<< Poprzednie 1 2 321 22 23 Następne >>

Kontakt

  • DANE SZKOŁY
  • IV Liceum Ogólnokształcące
    ul. Swojska 6
    60-592 Poznań

    tel/fax:
    61-841-77-71
    e-mail:
    sekreatriat@lo4.poznan.pl


  • BIBLIOTEKA
  • e-mail:
    biblioteka@lo4.poznan.pl