Wiadomości:Targi Książki
autor: Biblioteka, dnia: 16.02.2023Już wkrótce Poznań ponownie stanie się stolicą literatury. XXI edycja Poznańskich Targów Książki odbędziesię w dniach od 10 do 12 marca. Podobnie jak w poprzednim roku program będzie obfitował w atrakcje dla uczestników w każdym wieku.
„Trzydniowe wydarzenie to nie tylko spotkania autorskie, ale przede wszystkim przestrzeń, która łączy popularyzację czytelnictwa z rozwojem intelektualnym, kształtowaniem kreatywnego myślenia czytelników i dobrą zabawą”– informują organizatorzy.
Główną ideą targów jest przedstawienie najnowszej oferty wydawniczej – uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z tysiącami książek, a także zakupić wybrane pozycje.
Poznańskie Targi Książki to zarówno spotkania autorskie, jak i wydarzenia, wystąpienia ekspertów, panele dyskusyjne oraz wystaw.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie na stronie: TargiKsiazki.pl.
Wiadomości:Biblioteka dla rodziców (2).
autor: Biblioteka, dnia: 07.12.2022
Biblioteka udostępnia swoje zbiory również rodzicom.
Podczas konsultacji 6 grudnia zaprezentowane zostały informacje dotyczące czytelnictwa w pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego.
Najwięcej wypożyczeń jest wśród klas trzecich, a przoduje klasa 3G. Wiadomo, humaniści
Wiadomości:Wieczór Poezji
autor: Biblioteka, dnia: 07.12.2022
Tradycyjnie już w listopadzie, miesiącu poetów, w auli naszej szkołe odbył się Wieczór Poezji. Była to znakomita okazja do spotkania z poezją recytowaną i śpiewaną. Nie zabrakło spontanicznych wystąpień, inspirowanych niepowtarzalnym duchem tego magicznego jesienniego wieczoru.
Wiadomości:Lekturowa "polecajka"
autor: Biblioteka, dnia: 01.12.2022Chyba nie ma lepszej rekomendacji czytelniczej, niż „przyłapanie” na czytaniu w progach biblioteki
Na zdjęciu Gabrysia Szczerba pochłonięta lekturą Kaznodziei Сamilli Lackberg.
W zbiorach biblioteki znajdziecie następujące tytuły tej autorki:
· Czarownica,
· Fabrykantka aniołków,
· Kamieniarz,
· Kaznodzieja,
· Księżniczka z lodu,
· Latarnik,
· Mentalista,
· Morderstwa i woń migdałów,
· Niemiecki bękart,
· Ofiara losu,
· Pogromca lwów,
· Syrenka.
Wiadomości:Szachy, szachy!
autor: Biblioteka, dnia: 01.12.2022Przypominamy, że w bibliotece można pograć w szachy. Pudełka z tą królewską grą są do Waszej dyspozycji w czytelni. Możecie je również wypożyczyć na terenie szkoły.
Zapraszamy!
Wiadomości:Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Trwa plebiscyt.
autor: Biblioteka, dnia: 18.11.2022Już 7. raz Wydawnictwo Naukowe PWN, we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Celem zapoczątkowanego w 2016 roku przedsięwzięcia jest popularyzacja języka polskiego wśród młodzieży.
Jak przypomina Wydawnictwo:
Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
15 listopada ruszył drugi etap plebiscytu, który potrwa do końca listopada. W tym czasie można zagłosować na jedno z 20 słów – kandydatów z poniższej listy:
1. baza,
2. rel,
3. betoniarz,
4. essa,
5. cringe,
6. gigachad,
7. kto pytał?,
8. łymyn,
9. naura,
10. NPC,
11. odklejka,
12. onuca,
13. pokemon,
14. robi wrażenie,
15. siedemnaście (hehe 17),
16. sigma (sigma male) ,
17. slay,
18. sus,
19. twoja stara/twój stary,
20. UwU.
Znaczenie słów odnajdziecie tutaj: https://strefaedukacji.pl/mlodziezowe-slowo-roku-2022-oto-lista-finalowej-20stki-slow-ktore-z-nich-maja-szanse-na-zwyciestwo-trwa-glosowanie-na/ar/c5-16967077
Głosować można tutaj: https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Zaglosuj-przejdz-do-formularza;202445.html
W minionym roku zwycięzcą został śpiulkolot. Zgodnie z definicją zamieszczoną w słowniku PWN oznacza ono „miejsce do spania”, „słowo nawiązuje do mema, śpiulkać oznacza spać”.
Wiadomości:Biblioteka dla rodziców
autor: Biblioteka, dnia: 16.11.2022Biblioteka udostępnia swoje zbiory również rodzicom
Tak promowała swoje zasoby podczas konsultacji 8 listopada.
Wiadomości:CzytajPL
autor: Biblioteka, dnia: 21.10.2022 CzytajPL to prawdopodobnie największa akcja czytelnicza w kraju.
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. W tym roku dostępnych jest 18 tytułów, w tym 6 dla młodzieży.
Aby wziąć w niej udział, należy:
- pobrać aplikację mobilną Woblink,
- przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji (szukaj plakatów na drzwiach naszej biblioteki).
Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery.
Akcja trwa przez cały listopad. Podobnie jak w zeszłym roku, książki można czytać również na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle.
Szczegóły znajdziecie tutaj: https://akcja.czytajpl.pl/
Wiadomości:Targi Ksiązki w EMPIK.com
autor: Biblioteka, dnia: 19.10.2022Trwa jedno z największych wydarzeń literackich jesieni – Targi Książki Empiku. Wydarzenie odbywa się zarówno online, jak i w księgarniach stacjonarnych.
W okresie pandemii, w maju 2020, Empik zainicjował Wirtualne Targi Książki. Z uwagi na duże zainteresowanie wydarzeniem, kontynuowane jest ono cyklicznie – zawsze w maju i październiku. Dotychczasowych pięć edycji przyciągnęło ponad 5 milionów uczestników spotkań online. Szósta edycja targów potrwa do 25 października.
Targi skupiają wszystkie najważniejsze premiery książkowe danego sezonu. Jednak targowe spotkania autorskie online to nie tylko rozmowy o premierowych książkach. Internauci mogą spodziewać się m.in. egzemplarzy z autografami do wygrania, a także możliwości telefonicznej rozmowy z ulubionym pisarzem podczas transmisji i wielu niespodzianek dla samych gości w studiu. Wszystkie spotkania są transmitowane online: na fanpage’u Empiku na Facebooku oraz na kanale YouTube, a wydarzenia ze sceny Young Adults – dodatkowo na profilu Empiku na Instagramie i na TikToku.
Szczegóły można znaleźć tutaj:
Wiadomości:Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
autor: Biblioteka, dnia: 07.10.2022W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało Reading for Global Peace and Harmony.
W związku z trwającym miesiąc wydarzeniem biblioteka niezmiennie zaprasza w swoje progi.
Już niedługo zaprezentujemy nowości, które właśnie pojawiły się w naszych zbiorach.