Wiadomości:Listopadowa gablota.

autor: Biblioteka, dnia: 10.11.2023

W bibliotecznej gablocie w listopadzie...

Z okazji 1 listopada pojawiło się wspomnienie nauczycieli związanych na przestrzeni lat z naszą szkołą, którzy już odeszli.

Natomiast z okazji Święta Niepodległości 11 listopada pojawiły się informacje historyczne, przypominające wydarzenia tamtych lat i przybliżające postać Marszałka J. Piłsudskiego.

 


Wiadomości:Noc Bibliotek

autor: Biblioteka, dnia: 11.10.2023

Październik jest szczególnym miesiącem w kalendarzu biblioteki szkolnej. To nie tylko Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. 7 października obchodzona jest Noc Bibliotek.

To ogólnopolska akcja promująca czytanie oraz biblioteki jako ajbliższe miejsce spotkań z kulturą. Wydarzenie organizowane jest od 2015 przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a każda edycja odbywa się pod innym hasłem. Hasło tegorocznej, IX edycji, brzmi:

 

Ponieważ co roku do akcji włączają się różne biblioteki (np. miejskie, wojewódzkie, specjalistyczne), my również bierzemy udział w tym święciebroken heart

Z tej okazji w piątek,  6 października, klasy I uczestniczyły w specjalnej tematycznej lekcji bibliotecznej. Młodzież zapoznała się z ideą Nocy Bibliotek oraz jej hasłem przewodnim – również w szerszym, kulturowym, kontekście znaczenia słowa ABSURD*, wraz z jego przykładami w sztuce.

  

 

Następnie, wzbogaceni o nową wiedzę, zabrali się do pracy, tworząc na kartce kompozycje wokół słowa absurd. Było przy tym zarówno sporo wyzwań, jak i wiele zabawy. Wykonane prace obejrzeć można było na wystawie w holu szkoły.

        

    

    

 

* łac. absurdus – niewłaściwy, niestosowny, absurdalny; pojęcie określające sytuację, sformułowanie lub myśl będące wewnętrznie sprzeczne


Wiadomości:Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

autor: Biblioteka, dnia: 02.10.2023

Właśnie rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Święto, zainicjowane pod koniec XX wieku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL), tradycyjnie obchodzimy w październiku. Jego celem jest ukazanie różnorodnych funkcji, jakie pełni biblioteka szkolna. Oprócz oczywistej, t. j. wspierania edukacji szkolnej, dzięki swojej szerokiej ofercie ukazuje inne horyzonty oraz stymuluje i ułatwia rozwój zainteresowań. Szczególna atmosfera nie tylko sprzyja refleksji, ale też spokojnemu, bezstresowemu wykorzystaniu czasu.

                                

 

            W każdym roku Stowarzyszenie ogłasza hasło przewodnie święta. Tegoroczne brzmi:

                       „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce,

                        w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia.”

oryg. „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish."

           Na plakatach w szkole możecie je zobaczyć w bardziej skondensowanej wersji:

                                 „Biblioteka – tu kwitnie wyobraźnia.”

                                              

 

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki, pogrążenia się w ciekawej lekturze w czytelni lub pogrania w szachy oraz na kreatywne momenty przy odstresowujących kolorowankach.mail

 

 


Wiadomości:Zmiany, zmiany!

autor: Biblioteka, dnia: 12.09.2023

W czasie wakacji w czytelni zaszły niemałe zmiany mail

Pojawiła się nowiutka tablica multimedialna, dzięki której czytelnia może przeobrazić się w salę lekcyjną.  

W związku z tym katalog znalazł nowe miejsce – otoczony zielenią pięknie prezentuje się pod oknem. I choć wszyscy raczej korzystamy z jego wirtualnego odpowiednika (katalog online znajdziecie pod tym linkiem https://m000273.molnet.mol.pl/ ), to jednak klasyczny, „analogowy” katalog pozostaje nieodłącznym elementem biblioteki, kreując szczególną atmosferę tego miejsca

angry

  

 

 

 


Wiadomości:nowy rok szkolny

autor: Biblioteka, dnia: 08.09.2023

Witajcie w roku szkolnym 2023/2024 broken heart

Właśnie dobiega końca pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Wakacje powoli stają się miłym wspomnieniem, a obowiązków, terminów i zadań zaczyna przybywać.

Jak zawsze serdecznie zapraszamy Was do biblioteki szkolnej.

Czekają tutaj na Was nie tylko lektury i inne pozycje książkowe. W czytelni możecie pograć w szachy lub poczytać czasopisma. Zwróćcie jednak uwagę, że czasami może być tutaj tłoczno smiley

Z uwagi na dużą liczbę klas (w tym osiem klas pierwszych!) niektóre lekcje odbywają się w czytelni.

Niemniej mamy nadzieję, że będziecie nas często odwiedzać.

Życzymy Wam inspirującego i zaczytanego roku szkolnego.

Do zobaczenia w bibliotece!

 


Wiadomości:Letnie czytanie

autor: Biblioteka, dnia: 23.06.2023

Tradycyjnie zachęcamy do wypożyczania książek na wakacje sad

Podobnie jak w minionym roku,w okresie wakacyjnym biblioteka będzie otwarta:

w lipcu we wtorki i czwartki w godzinach 10.00 – 13.00,

w sierpniu w środy w godzinach 10.00 – 13.00.

Jeżeli wizyta w bibliotece w tym terminie jest niedogodna, możecie zamówić wybraną przez siebie książkę za pośrednictwem e-dziennika i odebrać ją w portierni, od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 18.00.

W ten sam sposób możecie dokonać zwrotu, opisując zwracaną książkę karteczką ze swoim imieniem i nazwiskiem.

Na swoje konto biblioteczne możecie wypożyczać książki nie tylko dla siebie, ale również dla bliskich.

Zasoby biblioteki oraz dostępność interesujących Was pozycji możecie sprawdzić w katalogu online pod adresem:

https://m000273.molnet.mol.pl/

Kto w czasie roku szkolnego nie zdążył zapoznać się z naszymi nowościami, zakupionymi w ramach NPRCZ, ma okazję nadrobić mail

ZAPRASZAMY!

 


Wiadomości:Podsumowanie czytelnictwa

autor: Biblioteka, dnia: 21.06.2023

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, czas zatem na podsumowanie czytelnictwa  sad

Najbardziej zaczytane klasy to: klasa 3G, która wypożyczyła ogółem 355 książek; klasa 1G - 135 książek oraz klasa 3B114 książek. Pozostałe klasy wypożyczyły poniżej 100 książek (każda).

Najbardziej zaczytane osoby to: wśród klas I – Dobromiła Voelkel z kl. 1B, wśród klas II – Agata Milecka z kl. 2G, a wśród klas III – Anna Klose i Anna Partyka, obydwie z kl. 3G.

Szczegółowa analiza czytelnictwa wywieszona jest na tablicy w holu.

  


Konkursy:Wyniki konkursu

autor: Biblioteka, dnia: 20.06.2023

Prezentujemy wyniki plastyczno-literackiego konkursu promującego czytelnictwo i kulturę. Zadaniem osób uczestniczących było wymyślenie sloganu i opatrzenie go stosowną ilustracją lub inną wybraną formą graficzną.

Pojawiło się wiele ciekawych prac o bardzo zróżnicowanej stylistyce. Niektórzy sięgnęli po tradycyjne środki plastyczne, inni – tworzyli prace w programie komputerowym, a następnie je drukowali.

Jury, uwzględniając zarówno walory plastyczne jak i literackie, wyłoniło najciekawsze prace, które można zobaczyć na tablicy w holu szkoły:

Anna Ciesielska, klasa 1F

Maja Kowalak, klasa 1A

Katarzyna Stokłos, klasa 1G

Daria Jaskuła, klasa 1F

   

Konkurs odbył się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 


Wiadomości:Cudze chwalicie, swoje poznajcie

autor: Biblioteka, dnia: 31.05.2023

30 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie dotyczące książki Szpieg, który wiedział za mało. Gościem był – uczący w naszej szkole historii – Profesor Jarosław Burchardt.

   

Publikacja, mająca charakter dziennikarskiego śledztwa, przedstawia postać sierżanta sztabowego Zenona Celegrata, ochrzczonego mianem „wielkopolskiego Kuklińskiego”. Pan Profesor najpierw przybliżył postać pułkownika Kuklińskiego, nawiązując do filmu Jack Strong, oraz nakreślił tło historyczno-polityczne wydarzeń opisanych w książce. Następnie pokrótce przedstawił historię głównego bohatera, tłumacząc, dlaczego radiotelegrafista z Leszna stał się istotną postacią swoich czasów. Autor opowiadał również o kulisach powstania publikacji, na którą pomysł narodził się podczas wizyt w archiwach IPN.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 


Wiadomości:Drzwi Otwarte

autor: Biblioteka, dnia: 05.04.2023

31 marca odbyły się w naszej szkole Drzwi Otwarte. Biblioteka szkolna włączyła się do tego wydarzenia, otwierając swoje podwoje przed młodzieżą zainteresowaną nauką w naszym liceum. Specjalnie na tę okazję przygotowana została ulotka informacyjna oraz prezentacja promująca bibliotekę i jej działalność.

Nie brakowało odwiedzających, którzy dopytywali zarówno o zasoby biblioteki, jak i o dostępność czytelni. Spore zainteresowanie wzbudziły (przypomnijmy: całkowicie wymienione!) komputery pozostające do dyspozycji młodzieży w czytelni. Wiele osób zwróciło uwagę na nietuzinkowy wystrój bibliotecznych pomieszczeń.


Kontakt

  • DANE SZKOŁY
  • IV Liceum Ogólnokształcące
    ul. Swojska 6
    60-592 Poznań

    tel/fax:
    61-841-77-71
    e-mail:
    sekreatriat@lo4.poznan.pl


  • BIBLIOTEKA
  • e-mail:
    biblioteka@lo4.poznan.pl